Prof. Dr. Alp Özgün Börcek arab-flag usa-flag russian-flag
Prof. Dr. Alp Özgün Börcek

Prof. Dr. Alp Özgün Börcek

Ben Kimim

Alp Özgün Börcek 1978 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamlayarak 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ne girdi. 2002 yılında mezun olup, aynı yıl Gazi Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.
Asistanlığının son yılında AANS Uluslararası Seyahat Bursu ile Kanada’ da Toronto Üniversitesi’ ne bağlı olan Sick Children Hospital’ da Prof. Dr. James Rutka ile pediatrik nöroşirürji üzerine çalıştı.
2009-2011 yılları arasında Batman Bölge Devlet Hastanesi’ nde mecburi hizmetini tamamlayarak 2011 yılında Gazi Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı, Pediatrik Nöroşirürji Bilim Dalı’ nda Prof. Dr. M. Kemali Baykaner ile birlikte çalışmaya başladı.
2015 yılında Doçent ünvanı alan Alp Özgün Börcek’ in ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 70′ in üzerinde bilimsel makalesi, bilimsel kitaplarda 13 bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Uluslararası 2 projede araştırmacı olarak çalışan Dr. Börcek, 2011-2017 yılları arasında yüksek bütçeli bir TÜBİTAK projesinin yürütücülüğünü icra etmiştir. 2019 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte çeşitli yapay zeka uygulamalarının sağlık alanında kullanılması üzerine çalışmalar yürütmektedir.
Bir çok ulusal ve uluslararası bilimsel kuruluşa üyeliği bulunan Dr. Börcek Beyin ve Sinir Cerrahisi dalının zorlu konularından birisi olan çocuk beyin cerrahisi üzerine uzmanlaşmıştır ve hastalarının çok büyük bir kısmını çocuk yaş grubu hastalar oluşturmaktadır. Bunun dışında bir diğer önemli ilgi alanı da Gamma Knife Radyocerrahisi’ dir. Bu konuda erişkin ve çocuk yaş grubu tüm hastalara hizmet vermektedir.
İlgilendiği konuların başında çocukluk çağı beyin tümörleri, endoskopik cerrahi girişimler, konjenital anomaliler, gamma knife radyocerrahisi ve kafatası şekil bozuklukları bulunmaktadır.
Çocuk Beyin Cerrahisi nin her alanı ile ilgilenen Dr. Börcek, sıklıkla beyin tümörü tedavisi, hidrosefali tedavisi, doğumsal anomaliler ve kafatası şekillendirme girişimleri yapmaktadır. Ek olarak erişkin ve çocuk hastalarda Gamma Knife Radyocerrahisi ile de 15 yıldır aktif olarak hasta tedavi etmektedir. 2022 yılında Profesör ünvanını almıştır.
Avrupa Beyin Cerrahisi Derneği Uluslararası Akreditasyonu sahibi olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı son teknoloji Intraoperatif Manyetik Rezonans Görüntüleme,Intraoperatif Tomografi Görüntülemesi, Nöronavigasyon Cihazı, Endoskopi Sistemleri ile birlikte tam teşekküllü olarak hastalarına başarı ile hizmet vermektedir

Sosyal Medyada

Aşağıdaki sosyal medya linklerinden de beni takip edebilirsiniz.