AMELİYAT VİDEOLARI

Kafatası Nasıl Açılır?

Beyin cerrahisi ameliyatlarını yapabilmek için sert ve güçlü kafatasının geçilmesi gerekmektedir. Çoğu insanın zannettiğinin aksine kafatasının tamamı açılmaz. İçeride ulaşılması düşünülen patolojinin yerine göre, kafatasında bir pencere açılır. Bu işlem çok güçlü tıbbi matkaplar ve kesiciler yardımı ile yapılır. Nasıl olduğunun merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Endoskopik Beyin Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Beynimizin içerisinde, içi beyin omurilik sıvısı ile dolu boşluklar bulunmaktadır ve bazı hastalıklarda bu boşluklardaki sıvı miktarı ve boşlukların hacmi ileri derecede artabilir. Genel olarak HİDROSEFALİ adı verilen bu durum oldukça ciddi sorunlara yol açabilir. Beynin içindeki boşluklara bir kamera sokularak yapılan bu cerrahi ile hidrosefali hastalığı ve daha bir çok farklı problem tedavi edilebilmektedir.


Kraniyosinostoz Cerrahisi

Kafatası eklemlerinin beklenen zamandan önce kapanması kafatasının şekil bozukluklarına neden olabilir. Bunlardan bazıları beyin gelişimini engellediği için cerrahi tedavi gerektirirken bazıları ise yalnızca dış görünümde bozukluğa neden olacakları için estetik olarak düzeltme amacı cerrahi girişim gerektirirler.

Araknoid Kistlerin Cerrahi Tedavisi

Her ne kadar araknoid kistlerin büyük çoğunluğu hiç bir probleme neden olmasa da nadiren araknoid kistler büyük boyutlara ulaşıp sara hastalığı, kişilik değişiklikleri, okul başarısında düşmeler, ilaca cevap vermeyen şiddetli baş ağrısı gibi sorunlara yol açabilirler. Bu durumda cerrahi tedavi önemli bir seçenek olabilir. Cerrahi tedavide kafatasına küçük bir delik açılıp endoskop adı verilen kamera ile kist içine girilip kistin duvarlarının delinmesi ve basıncının düşürülmesi sağlanabilir.


Bel Fıtığı Nasıl Ameliyat Edilir?

Beyin Cerrahisi’ nin en sık problemlerinden birisi olan bel fıtığını cerrahi tedavisinin bazı önemli basamaklarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Gergin Omurilik Hastalığı Cerrahisi

Çocuk Beyin Cerrahisi’ nin sık karşılaştığı problemlerden birisi olan Doğumsal Gergin Omurilik Sendromu hastalığı kendisini idrar kaçırma, yürüme güçlüğü, skolyoz, bacaklarda boy farkı, ağrı, ya da belde çeşitli lekeler şeklinde gösterebilir. Bu hastalığın bir çok farklı tipi bir çok farklı ciddiyette olabilir. Aşağıdaki video standart bir gergin omurilik vakasının cerrahi tedavisini göstermektedir.