Assoc. Prof. Alp Özgün Börcek, MD

PEDIATRIC NEUROSURGERY
GAMMA KNIFE RADIOSURGERY
BRAIN TUMORS FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
HYDROCEPHALUS BOOKLET - TURKISH
CRANIOSYNOSTOSIS BOOKLET - TURKISH

Alp Özgün Börcek - DoktorTakvimi.com


You can contact me via e-mail form or make an appointment for any kind of issues about Pediatric Neurosurgery and Gamma Knife Radiosurgery.
International patients may refer to the Gazi University International Patient Office for detailed information on how to reach me

EXPERTISE

BRAIN TUMORS

BRAIN TUMORS

Brain tumors are the most common tumors of childhood after leukemias. These tumors, which contain many differences from brain tumors in adults, require special knowledge and knowledge.

HYDROCEPHALUS

HYDROCEPHALUS

Hydrocephalus is the accumulation of excessive amounts of cerebrospinal fluid in brain due to many different diseases in brain chambers called ventricles.

CONGENITAL SPINAL DEFORMITIES

CONGENITAL SPINAL DEFORMITIES

Physical Therapy and Rehabilitation, Pediatric Neurology, Orthopedics and Pediatric Neurosurgery branches work together to treat congenital spinal diseases.

NEUROENDOSCOPY

NEUROENDOSCOPY

In this surgical technique which is performed by inserting a camera into the cavities in the brain, tumor excisions and biopsies can be performed, especially in the treatment of hydrocephalus.

GAMMA KNIFE RADIOSURGERY

GAMMA KNIFE RADIOSURGERY

It is a high-tech treatment method that can apply very high doses of radiation to the brain area including the pathology without any damage to normal brain tissue.

CRANIAL DEFORMITIES

CRANIAL DEFORMITIES

Our skull is formed by the joining of many joints. Due to premature closure of one or more of these joints, serious skull deformities and disfigurations may occur. In advanced cases this may cause brain development problems. Our clinic in Turkey is one of the few clinics that perform this surgery.

PEDIATRIC TRAUMA

PEDIATRIC TRAUMA

Pediatric Intensive Care, Pediatric Surgery and Orthopedics is an indispensable component of Pediatric Neurosurgical trauma team.

INTRAOPERATIVE NEUROIMAGING

INTRAOPERATIVE NEUROIMAGING

With the developing technology, we can now take brain images with MR during the operation while the patient is still under general anesthesia

INTRAOPERATIVE NEUROMONITORISATION

INTRAOPERATIVE NEUROMONITORISATION

Special electrodes placed on the patient's body during surgical interventions warns us before the damage occur, making the surgical interventions safe

Some Scientific Papers in Turkish



Gamma Knife Radiosurgery
Endoscopic Hydrocephalus Treatment
Surgery in Brain Tumors


Head Trauma
Craniosynostosis
Split Cord Malformation

ABOUT ME
A

lp Özgün Börcek 1978 yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Eskişehir’de tamamlayarak 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ne girdi. 2002 yılında mezun olup, aynı yıl Gazi Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Asistanlığının son yılında AANS Uluslararası Seyahat Bursu ile Kanada’ da Toronto Üniversitesi’ ne bağlı olan Sick Children Hospital’ da Prof. Dr. James Rutka ile pediatrik nöroşirürji üzerine çalıştı.

2009-2011 yılları arasında Batman Bölge Devlet Hastanesi’ nde mecburi hizmetini tamamlayarak 2011 yılında Gazi Üniversitesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı, Pediatrik Nöroşirürji Bilim Dalı’ nda Prof. Dr. M. Kemali Baykaner ile birlikte çalışmaya başladı.

2015 yılında Doçent ünvanı alan Alp Özgün Börcek' in ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış 60' ın üzerinde bilimsel makalesi, bilimsel kitaplarda 13 bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Uluslararası 2 projede araştırmacı olarak çalışan Dr. Börcek, 2011-2017 yılları arasında yüksek bütçeli bir TÜBİTAK projesinin yürütücülüğünü icra etmiştir.

Bir çok ulusal ve uluslararası bilimsel kuruluşa üyeliği bulunan Dr. Börcek Beyin ve Sinir Cerrahisi dalının zorlu konularından birisi olan çocuk beyin cerrahisi üzerine uzmanlaşmıştır ve hastalarının çok büyük bir kısmını çocuk yaş grubu hastalar oluşturmaktadır. Bunun dışında bir diğer önemli ilgi alanı da Gamma Knife Radyocerrahisi' dir. Bu konuda erişkin ve çocuk yaş grubu tüm hastalara hizmet vermektedir.

İlgilendiği konuların başında çocukluk çağı beyin tümörleri, endoskopik cerrahi girişimler, konjenital anomaliler, gamma knife radyocerrahisi ve kafatası şekil bozuklukları bulunmaktadır.

ORCID iD iconYou can view his international publications via this link

Avrupa Beyin Cerrahisi Derneği Uluslararası Akreditasyonu sahibi olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı son teknoloji Intraoperatif Manyetik Rezonans Görüntüleme,Intraoperatif Tomografi Görüntülemesi, Nöronavigasyon Cihazı, Endoskopi Sistemleri ile birlikte tam teşekküllü olarak hastalarına başarı ile hizmet vermektedir..

İletişim Bilgileri

  •  0312 202 5122
  •  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniği 1. Kat Ankara
Alp Özgün Börcek - DoktorTakvimi.com
İLETİŞİM

You can reach me through the form below